top of page

MOTİVASYON KATİLLERİ

Havuz problemlerini bilmeyenlerimiz var mıdır?

Bir yandan havuzları dolduran musluklar, diğer yandan alttan boşaltanlar...


Hayatımız boyunca asgari seviyede dolu olmasını hedefleyeceğimiz motivasyon havuzumuzun biz fark etmeksizin alttan boşalıyor olması en istemediğimiz durum olacaktır.


Bizler için tehlike arz eden "motivasyon katillerini" ana hatlarıyla tanımaya koyulmalıyız.


Altını çizmemiz gerekirse bağımlılığımızı geride bırakma yolculuğu süresince en büyük motivasyon kaynağımız öz benliğimizden gelen kaynak olacaktır.

Bu şu anlama geliyor, kendimize olan sevgimiz, kendimizi her şeye rağmen değerli buluyor olmamız ayakta kalmamızda ana pay sahibi motor güç olacak.

İleride detaylandıracağız ama bugün için şu kadarını söyleyebiliriz: Hakkımızdaki sarsılmaz negatif kanaatimiz, kendimizi hakir görüyor olmamız motivasyon katillerinin başta gelen timsalleri olacak.

Havuzumuzu neyle, nelerle dolduruyor olursak olalım, kendimizi hiç bir iyiliği hak etmeyen bir "aşağılık" olarak gördüğünüz müddetçe, tuzla buz olacak motivasyonumuz.

"Gerçekten de ahlaksız bir insanım."

"İnsanlık namına ne kaldı ki bende!"

"Yapageldiklerimden dolayı kendimi affedemiyorum, derinden acı çekmek istiyorum.”

"İnsan içine çıkmaya yüzüm kalmadı"

"Dursam da hiçbir şey değişmeyecek."

"Ben zaten hiç sevilmedim, annem babam bile sevmedi beni."


Zihnimizin bir yerlerine büyük harflerle yazmak durumundayız:


Hakkımızdaki negatif algımız ve düşüncelerimiz , utanç ve suçluluk duygularına saplanıp kalmamız, gardımızı düşürmenin, bağımlı olduğumuz davranışı tetiklemenin kesin yoludur.

Daha güçlü ifade etmemiz gerekirse, sağlıklı insanlara dahi adamakıllı zarar verebilen bu toksik düşünceler biz bağımlılar hesabına ne yazık ki ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.


Öyleyse kendimizi sınırlayıcı inanışları alaşağı etmek zorundayız.


Derin kusurlarımızı kişiliğimizden ayrıştırıp, özümüzde halen kıymetli bir insan olabileceğimiz düşüncesinin üzerinde durarak havuzumuzun boşalmasına izin vermemeyi hedeflemeliyiz.


Bağımlılığımızın benliğimize dair algılarımızın zedelenmesine neden olduğu ne kadar tartışmasızsa, bu algılarla yola devam edemeyeceğimiz de o kadar aşikardır.

 

Çalışma:


Kendiniz hakkında hayli negatif algılara sahip misiniz?


Mücadele motivasyonumuzu katletme potansiyeline sahip, özbenliğimiz hakkındaki zehirli inançlardan sizin de payınıza düşenler neler?


Özbenliğinize dair güçlü negatif algılarınızın mücadele azminizi dinamitleyebileceğini aklınızda tutarak, varsa, bu algıları kendi başınıza edebileceğinizi düşünüyor musunuz?

147 görüntüleme

Comments


1/23
bottom of page